Regulamin: Zapisy na praktyki
„Biblioteka szkolna przyjmująca praktykanta (ów) otrzymuje ramowy i szczegółowy program zajęć, który stara się realizować w miarę swoich możliwości i podjętych w umowie zobowiązań. Organ przyjmujący wyznacza osobę odpowiedzialną za przebieg praktyki – opiekuna praktyki w miejscu praktyk.
Praktyki może hospitować uczelniany opiekun praktyk oraz metodyk Zakładu Informacji Naukowej WPA. Przebieg praktyki studenckiej notowany jest na bieżąco przez studenta w „Dzienniku praktyki” i potwierdzony przez opiekuna praktyki. Wypełniony „Dziennik praktyki” wraz z pisemną opinią przygotowaną na zakończenie praktyki i jej oceną stanowi podstawę zaliczenia praktyki na ocenę w systemie USOS. Celem praktyki jest:
- zapoznanie studentów z pełną działalnością wybranej placówki poprzez aktywne uczestniczenie w jej pracach organizacyjnych, technicznych, pedagogicznych i kulturalnych;
- pogłębienie dotychczasowych umiejętności i sprawności zawodowych;
- wdrażanie do samodzielności w wykonywaniu zadań i odpowiedzialności przy ich realizacji;
- wykorzystanie wiedzy teoretycznej z zakresu zastosowań nowych technologii i automatyzacji procesów bibliotecznych (np. przy tworzeniu archiwów szkolnych; klasyfikacji dokumentów itp.)
- utrwalanie potrzeby wdrażania nowych usług informacyjnych i modernizacji warsztatów pracy;
- wyrobienie u studenta przekonania o konieczności posiadania przez bibliotekarza wysokich kwalifikacji zawodowych i etycznych;
- wyposażenie studenta w odpowiednie kompetencje (komunikacyjne, informatyczne, rzeczowość kontaktów z czytelnikiem, umiejętność organizowania pracy własnej i innych, współpraca z użytkownikiem, kreatywność wyrażająca się m.in. innowacyjnością i niestandardowością działań, kształtowanie kompetencji samych użytkowników)
- ukazanie celowości i sensu powierzanych zadań oraz utwierdzenie w słuszności wybranego zawodu.”